REGISTRACE |
PŘIHLÁŠENÍ

PŘIHLÁSIT SE PŘES FACEBOOK

PŘIHLÁSIT SE PŘES GOOGLE
nebo
Bern

Hlavní město Švýcarska. Staré město Bern leží na kopci ze tří stran obtékaném řekou Aare. Hlavním jazykem je němčina, kterou se domluvíte naprosto všude. Ve většině případů se dorozumíte i anglicky a francouzsky.

Bern

Protože starý Bern leží na vysokém kopci obtékaném řekou, ze tří stran vedou do starého města mosty. Kdo Bern navštíví, měl by přes všechny mosty přejít, jako jsem to udělal já. Jednak se mu z nich naskýtá pěkný výhled na staré město, a jednak si může říct: přešel jsem je. Na konci východního mostu (Nydegg brucke) směrem od starého města je jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí města, kterou si nesmíte nechat ujít: příkop s medvědy. Bern má ve znaku medvěda a tak sem tato atrakce symbolicky patří. Medvědy jsem napočítal tři. Mají velký výběh a nechybí ani dlouhý bazén. Snad se vám poštěstí je navštívit právě během koupání.

Při procházení starým i novým městem narazíte na několik kašen, až si začnete všímat, že jich je ve městě opravdu mnoho. Některé kašny jsou starodávné a krásné a patří mezi navštěvované památky - zejména cestou půjdete-li od Nyddeckého mostu do centra stále rovně. Míjíte pár kašen a dostanete se k bernskému orloji, který má hrát údajně každou hodinu švýcatské písně. Bohužel byl asi rozbitý, vždy jsem slyšel jenom zvonem odbitý počet hodin a nic víc se nekonalo. Za orlojem už začíná nejrušnější a nejznámnější ulice bernu: Marktgasse. Opět několik kašen, spoustu krámů, tramvaje, ruch.. dojdete k hlavnímu vlakovému nádraží Bern haupt bahnhof- dalo by se říct, že zde končí staré město. Otočte se a vydejte se zpět..

Ze všech stran dominuje městu katedrála svatého Vincenta, která se tyčí vysoko nad všemi domy. Jde o architektonický skvost. Z venku i ze vnitř. Je volně přístupná. Jediné, co se platí, je vstup do věže. Za ten by jste zaplatili (dospělí) 5 švýcarských franků a čekalo by vás stovky schodů. Výhled prý stojí za to ! Já jsem nahoře nebyl, takže nemohu posoudit. Vchod do katedrály je z příjemného náměstí. Z jižní strany je rozlehlá upravená, skoro zámecká, zahrada. Dalším architektonickým kouskem ve starém městě je parlament Bern Munster.

Zbytek už je na vás. Bern je relativně malý, mluvíme-li o starém městě, takže poznat nejzajímavější se dá během jednoho odpoledne. Nejhezčí je se městem jen tak procházet a objevovat místa a uličky, o kterých se nikde nedočtete, a přesto jsou při troše fantazie zajímavé.

Barn a ceny

Švýcarsko, a tedy ani Bern, nepatří mezi nejlevnější země. Platí se tu švýcarskými franky (při psaní tohoto článku 1 Fr = 22 Kč). Budete-li se chtít najíst v restauraci, za jedno menu zaplatíte nejméně 30 franků. Za jídlo v čínském "bufetu" 20 franků a víš. Nejlevněji, ale i tak na naše poměry velmi draze, se dá najíst v McDonalds, které jsou v Bernu dva na starém městě a obyčejné menu (burger,hranolky,cola) vás vyjde na více než 13 franků. Cigarety stojí kolem 8 franků krabička, jídlo v supermarketech vyjde přibližně dvakrát až třikrát dráž než v České republice. Hlavními supermarkety, které najdete i v centru a nakoupíte v nich vše a nejlevněji, jsou COOP nebo MIGROS.

Hotely v Bernu

Navštívili jsme Bern s přítelkyní na jednu noc a při pátrání po vyhovujícím hotelu jsme si zvolili hotel Nydeck, který doporučuji i vám. Je z těch levnějších a přesto je situován v centru a snídaně je v ceně. Zaplatil jsem za dvojlůžkový pokoj 126 franků (2800 Kč). V sezóně je cena vyšší. Pokoj byl skromný, avšak úhledný a útulný, s osobitým kouzlem. Jelikož byl rohový, dlouhá okna od stropu až k podlaze se závěsy na zem naskytovala pohled do dvou stran rušného města. V maličké koupelně nic nechybělo. Nechyběla ani TV se 30ti programy (většinou v němčině), ani wifi internet. Ve švýcarsku mají jiný druh elektrických zásuvek. Proto je v hotelu možné zapůjčit si zdarma adaptér, aby jste mohli použít svůj "evropský" přistroj, ať už notebook nebo holící strojek. Pár desítek metrů od hotelu stojí most Nyddek a příkop s medvědy.

Ceny dalších hotelů jsou různé. Pro studenty a dobrodruhy, jejichž hlavní prioritou je poznat město co nejlevněji, Bern nabízí několik hostelů. V hostelu si můžete objednat lůžko ve smíšeném pokoji. Budete tedy sdílet pokoj s cizími lidmi. To je pro někoho velká výhoda. Né jen, že ušetří, ale také pozná nové lidi, většinou mladé dobrodruhy se stejnými zájmy. Cena za lůžko je kolem 700 Kč. Hotely v centru a nedalekém okolí nabízejí pokoj pro 2 osoby na jednu noc za cenu od 2500 kč.


26.4.2012 Daniel Lynn

Článek je chráněn autorským právem, napsán výhradně pro web MyCestovatele.cz a je zakázáno jeho kopírování

Bern - pohled na město, jemuž dominuje katedrála sv.Vincenta (věž nalevo) Bern - orloj
Bern - parlament Bern - staré město a hotel Nydeck
Bern - příkop s medvědy


MyCestovatele.cz - Web pro cestovatele - 2012-2019 - Daniel Lynn | PARTNEŘI | ZEMĚ | LETENKY | PRIVACI POLICY