REGISTRACE |
PŘIHLÁŠENÍ

PŘIHLÁSIT SE PŘES FACEBOOK

PŘIHLÁSIT SE PŘES GOOGLE
nebo
Glasgow muzeum

Toto moderní muzeum v západní části skotského města Glasgow s názvem Riverside museum vystavuje více než 3 tisíce exponátů. U těch nejzajímavějších kousků, které zaplňují většinu muzea, se jedná o dopravní prostředky - od jízdních kol až po obrovské parní mašiny. Riverside muzeum by se dalo přirovnat k německému muzeu Sinsheim, ikdyž to je patrně větší.

Riverside muzeum - poloha, otvírací doba, vstup

Poloha

Riverside muzeum napovídá, že leží u řeky (angl. river). A to sice v západní části Glasgow, asi 4 kilometry od centra. Tvar jeho mohutné moderní budovy nepřehlédnete.
Riverside muzeum na Google maps
Jedete-li autem, zaparkujte před budovou na velkém parkovišti. Cena parkovného je 1 libra na 4 hodiny. Pokud jdete pěšky a jste na druhém břehu, můžete se v letních měsícíh přepravit loďkou (převozem), která je zdarma. Na Riverside muzeum se můžete dopravit i metrem, nebo vlakem - obojím na stanici Partick station, od které je muzeum 10 minut pěšky. Přímo k muzeu jezdí také městský autobus číslo 100.

Otvírací doba:

pondělí, úterý, středa, čtvrte, sobota 10:00 - 17:00
pátek, neděle 11:00 - 17:00

Vstupné

Úžasná zpráva pro vás. Vstupné je ZDARMA. Nebo lépe řečeno dobrovolné. U vchodu a v dalších částech muzea jsou kasy, do kterých můžete hodit dobrovolný přísěvek. Jediné, co je potřeba zaplatit, pokud jedete autem, je parkovné 1 libra na 4 hodiny, jak už jsem psal.

Riverside muzeum - exponáty

Vstoupíte-li do Riverside muzea, spatříte histroické automobily, autobusy, tramvaje. Zvláštní tvar budovy neurčuje směr prohlídky. Je na vás kudy se vydáe. Jednotný celek interiéru by se dal rozdělit na tři části přízemí a dvě části patra, ze kterého jsou dobře vidět téměř všechny exponáty přízemí. Některé si tak z horního patra prohlédnete lépe.

přízemí muzea

Exponáty v přízemí nejsou nijak zvlášť tříděny, takže je těžké popsat, co kde najdete. Např. automobily jsou téměř na každém rohu, ale jejich většina je soustředěna na celé jedné stěně budovy, kterou nepřehládnete. Po třech nad sebou je tu více než 20 aut všech typů a dekád. Mimo tuto stěnu stojí za zmínku legendární Ford model T, který je rozložený na podvozek a kabinu, aby byla patrna jeho snadná vyrobitelnost. Podobná stěna v jiné části muzea patří motocyklům.
Přízemí dominují obrovské parní lokomotivy. Stát vedle nich a prohlížet si mohutné soukolí a parní mechanismus vyvolává myšlenky na dávné doby a průmyslovou dovednost našich předků. V muzeu je exponovaných více parních strojů a mechanismů např. pro pohon lodí. Mnoho modelů lodí má v muzeu také své místo.
Mezi další zajímavosti patří koutek, který simuluje část podzemního nástupište metra Glasgow z dávných dob včetně části vagonu, do které si můžete sednout. Pocítit nostalgii můžete i v autobusech a tramvajích, jejihž interiéry jsou taktéž přístupné a místa na dřevěných nebo plátěných sedačkách volná právě pro vás.

patro muzea

Do vrchní části muzea vede jedno schodiště s designovým zábradlím. Patro je rozděleno ohrazenou lávkou, ze které je dobrý pohled na exponáty spodní části. Na jedné straně lávky je místnost věnující se lodím a tehdejší loděnici v Glasgow. Za vytrínou se na závěsu pohybují modely lodí. Vzadu místnosti je něco málo o teroristickém útoku z roku 1988 na letadlo, které se zřítilo nedaleko Glasgow a zemřelo více než 200 lidí, všetně obyvatelů městečka.
V části před lávkou je vše možné, např. koutek společnosti Sincleir a jejích technických výsřelků, včetně mnohým z vás dobře známého osobního počítače ZX SPECTRUM.

7.12.2017 Daniel Lynn

Článek je chráněn autorským právem, napsán výhradně pro web MyCestovatele.cz a je zakázáno jeho kopírování

Glasgow Riverside muzeum  - parní vozidlo Glasgow Riverside muzeum  - policejní vůz z 90tých let
Glasgow Riverside muzeum  - pohled na část haly Glasgow Riverside muzeum  - historické automobily
Glasgow Riverside muzeum  - tramvaj, mašina a stěna historických automobilů Glasgow Riverside muzeum  - automobil zdobený v Glasgow podle indického styluMyCestovatele.cz - Web pro cestovatele - 2012-2019 - Daniel Lynn | PARTNEŘI | ZEMĚ | LETENKY | PRIVACI POLICY