REGISTRACE |
PŘIHLÁŠENÍ

PŘIHLÁSIT SE PŘES FACEBOOK

PŘIHLÁSIT SE PŘES GOOGLE
nebo
Výlet do Luže a na hrad Košumberk

Na Košumberk na kole

Nápad psát si deník mě oslovil už v pubertě, kdy jsem měla spoustu tajemství, které jsem mohla svěřit pouze němé tváři. Uplynul nějaký ten čas a já píši deník zase, ale cestovní a liší se od toho z dob puberty tím, že naopak chci, aby jej lidé četli. Mám hodně přátel, co mají sportovního ducha. V zimě s nimi mohu vyjet na běžky, v létě trempovat pod stan, chodit na výlety, ať už pěšky či na kole. Oslovila jsem takto kamarádku a absolvovaly jsme spolu jednodenní výlet na kole do Luže a na Košumberk. Dnes není problém převézt na větší vzdálenosti kola vlakem, třeba z Prahy do Pardubic. Počasí nám přálo a tak jsme jeden prázdninový den vyrazily z Pardubic na kole s batůžkem a svačinou na zádech.

Městečko Luže

V krajině průmyslem nedotčené přírody, proslulé svými malebnými údolíčky kolem řeky Novohradky, se nalézá městečko Luže s výrazně dominantním čedičovým vrchem Chlumkem. Na jeho vrcholu stojí poutní chrám Panny Marie Pomocné, který svojí architekturou a umístěním láká turisty a poutníky z daleka. Jeho návštěvu jsme nemohly vynechat, zapůsobil na mě příjemným dojmem. Na náměstí, přesto, že je malé, je několik hospůdek, restaurací, ale i hotely. Kdo má zájem, může jít denně večer na disco nebo každý čtvrtek na country. V jedné z restaurací nám nabídli jejich proslulou topinku s masem a zeleninou, hustě posypanou sýrem, pěkná porce za příznivou cenu a musím přiznat, že byla vynikající. Doporučuji ochutnat, chodí tam na ni, jak jsme se doslechly i pacienti z Hamzovy léčebny.

Kousek od chámu na Chlumku se nachází Hamzova léčebna se zříceninou hradu Košumberk. Léčebna leží v lesoparku. Je tu několik budov, ve kterých jsou pacienti ubytováni a probíhají zde i procedury, které jsou zaměřeny na pohybové ústrojí. Je určena jak dětem, tak dospělým. V léčebně je kavárna s cukrárnou a tak nechybělo kafíčko a zákusek, na který jsme měly obě chuť.

Zřícenina hradu Košumberk

Z Hamzovy léčebny, po tzv. andělské cestě, kolem kaple Jana Nepomuckého, jsme se dostaly ke zřícenině gotického hradu Košumberk. Lze k němu přijít ale i z druhé strany léčebny lesní cestou. V minioboře hradu mají daňka evropského, jelena lesního a ovce kamerunské, které se nechaly i pohladit. Během letních prázdnin, což právě tomu tak bylo, probíhaly na hradě kulturní akce v rámci festivalu Košumberské léto, proto jsme tento výlet také zvolily. Na hradě je stálá expozice věnovaná jeho historii a městečku Luži. Ve sklepních prostorách se nachází Lapidárium s památkami z Chrudimska i s maketou hradu. Průvodkyně nám sdělila, že na hradě Košumberk probíhají i svatby. V rámci festivalu se nevybíralo ani vstupné, takže vše jsme měly, jak se říká grátis. Výhled z hradu do okolí byl rovněž pro nás nepopsatelný.

Jinak městečko Luže a okolí skýtá i další pamětihodnosti, které stojí za zhlédnutí. Vzhledem k tomu, že jsme cestu absolvovaly na kole a čekala nás cesta zpět do našich domovů, nebylo možné všechny navštívit. Výlet se zdařil a máme na něj pěkné vzpomínky.

11.7.2012 Alena Nováková

Článek je chráněn autorským právem, napsán výhradně pro web MyCestovatele.cz a je zakázáno jeho kopírování

Výlet do Luže a na hrad Košumberg Hrad Košumberg
Hrad Košumberg


MyCestovatele.cz - Web pro cestovatele - 2012-2019 - Daniel Lynn | PARTNEŘI | ZEMĚ | LETENKY | PRIVACI POLICY