REGISTRACE |
PŘIHLÁŠENÍ

PŘIHLÁSIT SE PŘES FACEBOOK

PŘIHLÁSIT SE PŘES GOOGLE
nebo
Ostrov Koh ChangOstrov Koh Chang, Thajsko

Když jsem se před lety poprvé chystal do Thajska a pročítal si brožurky o něm, o ostrově Koh Chang jsem nabral dojem, že jdo o ostrov pro baťůžkáře.. ostrov, který sice není tak hezký, jako jižní thajské ostrovy, ale kde se dá levně užívat života a kde potkáte spoustu zajímavých mladých dobrodruhů s baťůžkem a ideály. Možná, že kdybych se tenkrát na ostrov s baťůžkem vypravil, utvořil bych si stejný dojem. Ale dnes to vidím jinak.
Připlouváme do přístavu. Stovka lidí (většinou mladých) se se svými batohy kupí u schodů na rohu lodi, aby mohli mezi prvními vkročit na Koh Chang a začít své dobrodružství. V přístavní ulici čekají džípy s otevřenou korbou, kde jsou na proti sobě po délce dvě lavice, dohromady pro 8 lidí. Je jedno do kterého džípu nastoupíte. Snad jenom záleží, zda jedete na východní nebo západní pobřeží. To východní je méně turistické, více prázdné a levnější. Většina z Vás ale buď už má zaplacený hotel, nebo je rozhodnuta se ubytovat na tom západním. Cena za dopravu zhruba do půlky ostrova je 60 bathů za osobu. Cestou si začnete utvářet první dojmy. Projíždíte džunglí, často do velmi prudkých kopců nahoru a dolů. Z vrchu semtam mezi palmami prosvitne blízké pobřeží a pláže.

Jak se dostat na Koh Chang

Na mnoha místech v Bangkoku jsou cestovní agentury, které vám dopravu na Koh Chang zprostředkují. Nejčastější a pravděpodobně jediná běžně dostupná možnost je po silnici - autobusem nebo vanem. Objednat jde až na druhý den, protože se vyráží ráno, aby se stihla loď, která už za tmy nejezdí. Cenu samozřejmně usmlouvejte, neberte první nabídku. Komplet za 400-500 bathů je dobré. Vyzvednou si vás přímo v hotelu, takže po bouřlivé noci nemusíte nikde nic hledat. Cesta do přístavu trvá 4 až 5 hodin s jednou zastávkou na občerstvení. V přístavu se při čekání na loď můžete občertvit znovu. K lodi Vás pár stovek metrů zavezou džípem nebo malým busem. To nechte na průvodci, on se o vás postará. Plavba na Koh Chang pak trvá nějakých 30 minut. Po připlutí už jste odkázáni sami na sebe. Jak už jsem psal, čeká tam spoustu džípů, které cestovatele rozvezou, kam potřebují.

Kde se na Koh Changu ubytovat

Pokud na Koh Chang přijedete v sezóně, může se stát, že budete běhat od místa k místu a vždy uslyšíte to samé: "Máme plno". Nebo seženete jenom drahé resorty. Proto je podle mého lepší mít ubytování první jednu nebo dvě noci zajistěné online.
A kde se ubytovat? I to už jsem stručně nastínil. Koh Chang bych rozdělil na dvě části. Východní a západní pobřeží. To východní je takové klidné a moc tam toho není (ikdyž pláže a příroda jsou krásné). Na druhou stranu místní resorty jsou více přátelské, víc se kouří marihuana, lidé se více druží atd.. znáte to.. je tam takový klid. Máte čas na západ slunce a poklidné večery.
Západní pobřeží, to je život.. tisíce turistů, plné pláže, spoustu zábavy a rušný noční život. Nejvíce to žije podél White beach, Kai Bea beach a top (co já jsem zažil) u Lonely beach. Doporučil bych vystřídat ubytování na všech těchto třech místech. Cenu za obyčejný pokoj pro dvě osoby jsme v sezóně nesehnali levněji než 600 bathů za noc. Ale dá se.. mimo sezónu by neměl být problém sehnat obyčejný pokoj za 300-400.

Co dělat na Koh Changu

Na Koh Changu máte spoustu možností, co dělat. Třeba se příjemně nudit, válet se po plážích a koupat v moři. Ale při čtení tohoto článku určitě očekáváte víc. Takže: Jako vždy a všude doporučuji pujčit si motorku (skutra), kterou na Koh Changu bez problémů seženete za 200 bathů/den v sezóně. S ní máte více možností, svobody a volného pohybu. Ať chcete dělat cokoliv, kdekoliv a kdykoliv, motorka vám to usnadní. A už jenom samotná projížďka po ostrově je zážitek. Benzín tankujte na klasických čerpacích stanicích s digitálním počítadlem. Mnoho ušetříte. Jinak se dá na každém rohu sehnat prodávaný v láhvi nebo semtam čepovaný ze sudů.

Koh Chang - kam si zajet na motorce

  • Zajet si můžete k vodopádům. Na Koh Changu je jich hned několik. Některé jsou zdarma, některé za 200 bathů. Nejnavštěvovanější je asi Khlong Phlu, kde to občas vypadá jako na koupališti :)
  • Pokud jste ubytování na západním pobřeží, určitě si některý den udělejte výlet na to východní a prouzkoumejte zdejší krásné zapadlé pláže a přírodu. Na východě jsou i zajímavé chrámy.
  • Zajeďte si na vyhlídku "Kai Bae viewpoint". Určitě stojí za to při západu slunce (ikdyž to nemám vyzkoušené).

Koh Chang - další zážitky

Koh Chang je plný cestovních agentur, které nabízejí všemožné zážitky. Projížďky na čtyřkolkách, střílení ze skutečných palných zbraní, jízdu na slonech, peší tůry do džungle, celodenní výlety na okolní ostrovy a na vodopády, šnorchlování, potápění a desítky dalších. Vyberte si podle své chuti a ani zde nezapomeňte smlouvat cenu.

Koh Chang - pláže

Ikdyž voda není tak průzračná jako na jižních thajských ostrovech, pláže na Koh Changu jsou velmi příjemné. Krásným písečným plážím patří téměř celá délka západního pobřeží a malé romantické pláže, méně navštěvované, najdete i na jihovýchodním cípu ostrova.

Vypíšu zde použe nejznámnější pláže západního pobřeží, řazené od severu:


Nejnavštěvovanější pláží na Koh Changu, je White Sand beach. Jde o dlouhou pláž v severní části západního pobřeží s téměř bílým pískem, se spoustou resortů či restaurací s posezením, které ale nenarušují její přírodní krásu. I přes její rušnou návštěvnost, vhledem k její velikosti můžete nalézt méně rušné místo. Jižněji naleznete dvě pláže Khlong Prao beach a Kai Bae beach - dělené malým kamenitým výběžkem jsou si velmi podobné. Písečné, s pozvolným spádem, takže jsou vhodné například na koupání s malými dětmi. I zde je několik resortů a bungalovů, vesměs ale kryté palmami a ani zde nenarušují plážovou atmosféru. Na těchto plážích se často procházejí thajci s nedospělými slony, se kterými se můžete (samozřejmně za nemalý poplatek) koupat a blbnout v moři, což je úžasný zážitek a možnost jedinečných fotografií. Ještě nižněji je pláž Lonely beach, který není zase tak úplně lonely (osamocená), protože turistů je tu dost. Je takové o něco divočejší, méně upravenější. Poslední pláž západní cestou už je situovaná na jih. Jde o Bang Bao beach. Její vzdálená část je v některých hodinách téměř bez lidí, takže kdo chce více soukromí, je stvořená pro něj.

Koh Chang - ceny

Ceny na Koh Changu se nijak zásadně neliší např. od cen v Bangkoku. Na každém rohu jsou obchody řetězce 7/eleven a dalších. Ceny ubytování a některých služeb záleží na sezóně. Kromě obchodů a noblesních resortů se téměř veškeré ceny dají smlouvat. Ceny v tabulce uvádím v sezóně a jsou přibližné (rok 2017).

Ceny na Koh Changu - tabulka

Balená voda - 1.5 litru 14 bathů
Lahvové pivo 0.5 litru50 bathů
Obyčejný pokoj pro 2 osoby na noc500-600 bathů
Půjčení skutra na den 200 bathů
1 litr benzínu na čerpací stanici35 bathů
Thajské jídlo v restauraci Od 50 bathů
Průměrně za jídlo v restauraci Kolem 100 bathů
Vstup na některé vodopády 200 bathů
Výlet na slonech Od 500 bathů


9.2.2017, Daniel Lynn

Článek Koh Chang je chráněn autorským právem, napsán výhradně pro web MyCestovatele.cz a je zakázáno jeho kopírování.

Koh Chang - přístav Kai Bae Koh Chang - pohled na část pláže Khlong Prao
Koh Chang - Khlong Prao beach Koh Chang - Na ostrůvku Koh Suwan
Koh Chang - Jižní část ostrova Koh Chang - Jižní část ostrovaMyCestovatele.cz - Web pro cestovatele - 2012-2019 - Daniel Lynn | PARTNEŘI | ZEMĚ | LETENKY | PRIVACI POLICY