REGISTRACE |
PŘIHLÁŠENÍ

PŘIHLÁSIT SE PŘES FACEBOOK

PŘIHLÁSIT SE PŘES GOOGLE
nebo
Pěšky k pevnosti Masada

Masada

Autem jsem jeli podél bobřeží Mrtvého moře na sever od jeho jižního cípu. Po několika kilometrech nás lákala turistická cedule označující odbočku k pevnosti Masada, o které jsme při zjišťování informací o Izraeli samozřejmě četli. Masada je starověká pevnost, postavená Herodem Velikým na vrcholu útesu v 1.století před našim letopočtem.

Když přijíždíte k Mesádě, po levé straně je mezi palmami parkoviště pro autobusy. Můžete tam zaparkovat také, ale je to zbytečné. Projedete-li podél parkoviště dál až k velkému betonovému komplexu, základně pro výlet na Masadu, můžete zadarmo parkovat auto ve vnitřních garážích, ve kterých je příjemný chlad a nemusíte se tak vracet do od slunce rozpáleného auta.

Lanovkou nebo pěšky

Z garáží vyjedete výtahem do horního patra. Zde se můžete občerstvit, dát si chutný oběd, nakoupit suvenýry a koupit vstupenky. Dražší, ale mnohem pohodlnější, návštěva pevnosti je použitím lanovky. V roce 2013 stála obousměrná cesta lanovkou pro dospělou osobu 79 šekelů. Kdo chce ušetřit nebo vyzkoušet své síly a zažít trocha dobrodružství, ať se na pevnost vypraví pěšky. Ovšem i výstup vlastními silami se platí ( jako vstup ) a to 30 šekelů pro dospělou osobu. Mladší 18ti let a staré osoby mají vše za poloviční cenu. Výlet můžete i zkombinovat a lanovku použít jenom v jednom směru. Přitom záleží na vás který směr zvolíte.

Cesta pěšky

Musím vás upozornit, že pěší výstup k pevnosti není snadný. V dopoledních hodinách do části odpoledne praží úmorné slunce přímo ze strany výstupu a za 50 minut cesty nenaleznete kousek stínu, do kterého by jste se mohli schovat. Vyjímkou je odpočinková lavička stíněná stříškou v necelé třetině cesty.

Vypravit se na cestu bez zakryté hlavy a bez dostatku tekutin (nejlépe čisté vody) je téměř sebevražda. My jsme se před sluncem chránili palestinou, která nám zakrývala hlavu i krk a pro dvě osoby jsme měli 2 litry vody. I když jsme se snažili vodu šetřit, pít po menších douškách, došla nám přibližně ve dvou třetinách cesty. Proto musím všem dobrodruhům doporučit pro výstup alespoň 2 litry vody na osobu a kromě pití se i políváním hlavy a roztíráním vody po tváři a rukou ochlazovat.

Na vrcholu pevnosti

Čím blíže jste pevnosti, tím je výstup strmější a těžší. Ke konci jsme toho měli opravdu dost. Na vrcholu vás konečně čeká stín a blahodárná voda. Tu najdete několik desítek metrů od vstupní brány do pevnosti, kde je zastíněné stanoviště s lavičkami. 3 kohoutky příjemně ledové vody někdy pro zástup žíznivých turistů nestačí a tak se tvoří fronta.

Vystáli jsme frontu, osvěžili se a mohli se pustit do prohlídky rozlehlé pevnosti obehnané 1400 metry hradeb, odkud jsme si vychutnávali nádherný výhled na okolní pouštní krajinu a na Mrtvé moře.29.6.2013 Daniel Lynn, fotografie: Arpád Antonietti

Článek je chráněn autorským právem, napsán výhradně pro web MyCestovatele.cz a je zakázáno jeho kopírování

Pevnost Masada - na útesu Pevnost Masada - na vrchol k pevnosti se můžete vypravit lanovkou
Pevnost Masada - a nebo můžete jít pěšky po sluncem rozpálené cestě Pevnost Masada - na vrcholku vás čeká blahodárná voda
Pevnost Masada - starodávná mozaika na podlaze v pevnosti


MyCestovatele.cz - Web pro cestovatele - 2012-2019 - Daniel Lynn | PARTNEŘI | ZEMĚ | LETENKY | PRIVACI POLICY