REGISTRACE |
PŘIHLÁŠENÍ

PŘIHLÁSIT SE PŘES FACEBOOK

PŘIHLÁSIT SE PŘES GOOGLE
nebo
Dovolená na Sicílii, s výletem na Maltu

Na Sicílii pouze s letenkou

Mám ráda zimní období, ale ani letním nepohrdnu, když začne sluníčko vysílat paprsky na mou tvář. Rozhodla jsem se s přáteli vyrazit v srpnu na dovolenou směr Sicílie, ostrova s ničím nesrovnatelnou krásou a kulturního bohatství a podle toho, jak stihneme, i výlet lodí na Maltu. Pobyt byl plánován na 14 dní. A protože hodně trempujeme, chodíme s báglem a karimatkou, bylo jasné, že spaní na jednom místě v hotelu či nějakém apartmánu nepřipadá v úvahu. Takže bylo rozhodnuto a jasno! Tam letecky, spát každý den a koupat se na jiné pláži podle toho, kam se přesuneme pěšky, vlakem či autobusem. Letěli jsme z Prahy a přistáli na letišti v Palermu, hlavním městě Sicílie. Přivítal nás horký vítr a obrovské vedro kolem 40°C. Kdo takové „palermo“ nemusí, doporučuji návštěvu v jiném měsíci.

Palermo

Palermo je rozlehlé přístavní město u zálivu, s úrodnou nížinou Conca d´Oro. Náměstí Quattro Canti, které tvoří střed města s velkou kašnou, fontánami obklopené sochami a dominikánský kostel Santa Caterina určitě nepropásněte. Rovněž kostely San Cataldo a La Martorana stojí za to. Pěší zóna Piazza Pretoria nabízí krásnou fontánu Pretoria. Ve městě je velké množství parků a zahrad, kostelů, zajímavých historických staveb, chrámů a katedrál, které stojí za zhlédnutí, ale všechny zřejmě nestihnete shlédnout. Do kostelů se vstupuje se zahalenými rameny a hlavně nesmí být holá kolena! Což je v tom vedru dost nemožné, každý má tílko a kraťasy a tak před vstupem vyfasuje dlouhou sukni. Významná muzea – Museo Nazionale Archeologico a Palazzo Abbateli, můžete také navštívit. Palermo skýtá široké bulváry a obchůdky nabízí krásné oděvy, starožitnosti, obuv a řemeslné výrobky. Vzduch je prosycen kořením a lákavou sladkou vůní z obchůdků se sladkým pečivem a cukrovinkami. Výborné je sicilské víno, které jsem ochutnala a místní speciality, třeba sýry z kozího a ovčího mléka. Stihli jsme i městečko Monreale, jezdí tam z Palerma autobus. Nachází se kousek v horách a skýtá nádherný pohled na Conca d´Oro a Palermo. Je zde nádherný kostel Santa Maria la Nuova. Stěny a podlaha jsou pokryté mozaikami na zlatém podkladě. Doporučuji návštěvu! Večer konečně odpočinek po náročném dni a koupání v moři.

Termini Imerese a Katánie

Další dny pokračoval směr východ. Zastavení bylo v městečku Termini Imerese. Říká se, že zdejší makaróny vděčí za svou proslulost dobré vodě. V okolí jsou římské stavby a ruiny, například most a lázně. Pěkné na prohlídku.Cefalú, malebné přístavní město, následovalo za Termini Imerese. Město je proslulé svojí katedrálou a pláží, která je jednou z nejkrásnějších na severním pobřeží Sicílie. Samo sebou nechybělo koupání v moři a odpočinek na pláži.

Další dny jsme ještě navštívili druhé největší město Sicílie Katánii. Symbolem města je zde slon, vytesaný z lávy. Po zhlédnutí města, katedrály a jiných památek pak jako vždy rychle na pláž a ponořit se do mořských vln.

Syrakusy

Město Syrakusy rovněž stojí za prohlídku. Je to moderní město s historií a turistickou destinací k podnikání výletů na jihovýchodní Sicílii. Katedrály, kostely, divadla, katakomby jsou toho důkazem. Pěkné pláže vybízejí k nicnedělání a odpočinku. Dále vlakem ze Syrakus do Pozzalla, na jih Sicílie a malého přístavu, kde jsme se rozhodli setrvat několik dní u moře a odtud podniknout výlet lodí na Maltu. Než se tak ale stalo, zapůjčili jsme si zde motorku a udělali ještě výlet do Ragusy. Starší město na kopci s bohatou historií se spoustou vyhlídek do okolí. Je zde nejstarší městská věznice Palazzo Nicastro, kterou proslavil její překrásný vchod a kostel Santa Maria dell´Itria a další a další zajímavosti.

Ze Sicílie na Maltu

Plavba rychlolodí, kterou jsme cestovali z Pozzala na Maltu trvala přibližně 2 hodiny. Pokud si ale vyberete klasický trajekt z Pozzala, pak 8 hodin i s přepravou auta. Spojení v létě na Maltu z Pozzala je denně. S rychlolodí jsme zakotvili v přístavu Grand Harbour. Zrovna se zde chystala na velkou plavbu obrovská loď Queen o několika patrech. Malta má pozoruhodně opevněné hlavní město Vallettu. Neolitické chrámy, které Valletta vlastní, patří mezi nejstarší dochované stavby na světě. Udělaly na mě obrovský dojem, je to prostě nádhera! Byly postaveny neznámou technologií a mají převážně kruhový nebo elipsovitý půdorys. Mezi největší poklady města, které bylo kvůli bezpečnosti ze tří stran opevněno hradbami, je katedrála sv. Jana. Další významná památka je kostel Panny Marie Vítězné, Velmistrovský palác se zbrojnicí. Maltská národní knihovna, astronomické hodiny, muzea, paláce, divadla, to vše vám nesmí uniknout, když se rozhodnete Vallettu navštívit. Obchůdky s překrásným zbožím plných lákadel, až přechází zrak. Ve Vallettě jsme setrvali dvě noci a spali ve starším penzionu za výhodnou cenu i se snídaní. Domluvíte se zde dobře anglicky a tak nocleh bez problémů seženete. Přeprava autobusem kamkoliv za rozumnou cenu a dobré jídlo pořídíte rovněž. Také moře mě oslovilo, bylo čistě průzračné, koupat se v něm byla pohodička. Na Vallettu, ale i Sicílii mám krásné vzpomínky, které mi dlouho zůstanou.

20.6.2012 Alena Nováková

Článek je chráněn autorským právem, napsán výhradně pro web MyCestovatele.cz a je zakázáno jeho kopírování

Dovolená na Sicílii 1- koupání v moři Dovolená na Sicílii 2
Dovolená na Sicílii 3 Dovolená na Sicílii 4- krajina Sicílie
Dovolená na Sicílii 5


MyCestovatele.cz - Web pro cestovatele - 2012-2019 - Daniel Lynn | PARTNEŘI | ZEMĚ | LETENKY | PRIVACI POLICY