REGISTRACE |
PŘIHLÁŠENÍ

PŘIHLÁSIT SE PŘES FACEBOOK

PŘIHLÁSIT SE PŘES GOOGLE
nebo
Souostroví Con Dao - Vietnam

Bílé pláže, klidné průzračné moře, panenská džungle ve vnitrozemí, ale také hrůzu nahánějící budovy tehdejších krutých věznic. To je Con Dao, souostroví několik menších ostrůvků velmi blízko hlavního největšího a jediného obydleného ostrova. Ten se nazývá Con Son. Nachází se jižně od Saigonu a je nejoblíbenější destinací Vietnamců. Alespoň těch bohatších. Je totiž poměrně dražší než ostatní destinace nebo ostrovy ve Vietnamu.

Doprava na Con Dao

Na Con Dao se dostanete dvěma spůsoby. Nejjednodušší, nejrychlejší a nejpohodlnější cesta je letecky. Ze Saigonu (Ho Chi Minhova města) létí letadlo několikrát denně a jednosměrná letenka stojí, pokud jí koupíte včas, 900.000,- VND. Zpět to samé. Doporučuji koupit jí několik týdnů dopředu. Týden až dva před odletem bývá dražší a pár dní před odletem dokonce bývají vyprodané. Letenky můžete objednat a koupit ZDE na stránkách Vietnam Airlines. Jiné letecké společnosti na Con Dao nelétají. Let trvá plus mínus hodinu a dopraví vás tam vrtulové letadlo ATR-72. Kdo ještě neletěl vrtulákem, je to zážitek.

Letecky se na Con Dao dostanete i z Hanoje. Letenky můžete objednat na stejném odkaze (viz výše), kde taky zjistíte informace o ceně a délce letu.

Další a dobrodružnější možností je dopravit se na ostrov lodí. Ta jezdí přibližně jednou za 3 dny z města Vung Tau, palubní lístek stojí tuším 200.000,- VND, plavba je přes noc, trvá 12 hodin a k dispozici máte malé lehátko. Někomu se může hodit, že lodí si na Con Dao a zpět může přepravit motocykl. Cena nepřevyšuje lístek za přepravu osoby. Problém ovšem je, že na termín plavby se nemůžete spolehnout. V období dešťů nám řekli, že nejsou lidé a navíc je špatné počasí, tak loď nepojede. Pokud máte zaplacený hotel bez možnosti vrácení peněz, je to problém.

Pujčte si motorku

Chcete-li ostrov poznat nejlépe, pujčte si motorku - skutr. Jste tak svobodní, nezávislý na TAXI a můžete si zajet kam a kdy se vám zachce. Nenechte se zmást cenami půjčení skutru v hotelech. Projděte se do města, optejte se místních a najdete pujčovnu za 120.000,- VND na 24 hodin. Pro srovnání v hotelu chtěli 300.000,- VND na den od rána do večera. Navíc vám prý zajdou pro motorku právě z této nebo jiné pujčovny.

Kdo zná, jaký chaoz je doprava v Saigonu, Hanoji a dalších větších městech a obává se řízení, mám pro váz dobrou zprávu. Provoz na Con Dau je klidný. Motorek tu jezdí málo, silnice jsou mnohem prázdnější. Pokud se na křižovatce potkáte se třemi motorkami naráz, je to hodně. Ovšem i tady, jako v celém Vietnamu, platí žádná pravidla. Motorka, kolo, chodec se může objevit kdykoliv a kdekoliv. Jízda v protisměru, jízda na červenou, předjíždění z prava, z leva, ze strany, náhle otočení bez blinkru, to je naprosto běžné. Ale nebojte se toho a užijte si to. Jinak na silnicích běžně pobíhají nebo spí psi, psi, dobytek, divoká prasata i opice.

Con Dao - pláže

Na Con Dao je jediné městečko, s hlavní silnicí podél pobřeží a jakousi promenádou s výhledem na moře a okolní ostrůvky. Z té vedou každých pár desítek metrů schody dolů na pláž táhnoucí se podél celého města. Vzhledem k tomu, že místní to k této pláži mají nejblíže, a že většina hotelů je soustředěna podél ní, je nejnavštěvovanější pláží na celém ostrově. Bílý písek, klidné moře s pozvolným sestupem, výhled na nedaleké ostrůvky a dostupnost s většiny hotelů z ní dělá pláž pro příjemné místo na ranní a večerní koupání nebo procházky. Pláž se jmenuje "Bái An Háj". Z města pěšky dostupná je také pláž s názvem "Bái Ló Vóí". Určitě stojí za navštívení.

Další pláže jsou od města poměrně daleko a nejlepší spůsob, jak se na ně dostat, je použít motorku. Mojí nejoblíbenější pláží je "Báj Nhát" na jižní části ostrova. Od města je daleko přibližně 7 kilometrů a cesta vede podél pobřeží po úbočí hor, často s krásným výhledem. Na jihovýchodím cípu se pak svažuje dolů k nádherné pláži. V podstatě jde o kamenité pobřeží se třemi malými čásmi, kde jsou místo kamenů bílé plážě. Vzhledem k dostupnosti je velká pravděpodobnost, že zde budete sami a to je úžasné. Při odlivu je místo pohádkové. Pro pár lidí prostorné prostranství s bílým pískem zahlazeným vodou, kterou mořské vlny pozvolna rozlévají po pláži, uzavřené kolem dokola černými kameny. Za vámi vysoké kopce a hory s džunglí. Až na pár motorek, které semtam projedou po silnici opodál, neslyšíte nic, než šplouchání vln a nevidíte nic jiného než ráj.. (to jsem se trochu nechal unést :))

Mou druhou nejoblíbenější pláží je "Báj Dám Tráu" u letiště na severu ostrova. Z města velmi daleko. Cesta na skutru trvá asi 20 minut a až na poslední úsek je asfaltová. Když se ke konci rozšíří asi na dvojnásobnou šířku, vyhledávejte na levé straně ceduli s názvem pláže, kde odbočíte na písečnou cestu džunglí a po necelém kilometru dorazíte k pláži v překrásné zátoce. Písek je tu oranžový, sestup do moře pozvolný. Po jedné straně zátoky je kamenitá skála. Je tu pár restaurací, kde se můžete občerstvit. Pobíhají tu přítulní psi. Můžete si pujčit plážové lehátko. Pláž bývá navštěvovaná, ale rozhodně né přeplněná a je rovněž pastvou pro oko, příjemným relaxem a klidným místem na koupání a opalování. Raritou je, že tu čas od času přistává letadlo velmi blízko nad hlavami. Jeden z konců přistávací dráhy se téměř přímo dotýká pláže.

Jedinečnou pláží je "Bái Ong Dung". Jde o malou zátoku na severozápadě ostrova. Pláž není písčitá, ani ideální pro koupání. Jedinečnost je v přístupu k ní. Můžete se přiblížit na motorce, ale posledních 700 metrů je cesta přístupná pouze pěšky, je strmá, kamenitá, se spoustou schodů a vede džunglí. Ideální pro příjemný výlet a poznání džungle. Cestou vás cedule informují o přírodě kolem. Vidět můžete například opuštěná termitiště.

Na Con Dau jsou ještě další pláže, ale to už poznejte sami. Krásné bílé pláže jsou na okolních ostrovech, kam se dostanete jedině lodí.

Con Dao - ceny

V roce 2015 jsme na Con Dao nakupovali přibližně za tyto ceny (viz níže). Oproti jiným částem Vietnamu, na Con Dao je málo míst, kde má cenu smlouvat. Většinou se nesmlouvá. Pravděpodobně jde o nejdražší místo ve Vietnamu. Con Dao je pro místní luxus. Jídlo v restauraci uvádím, že začíná na 100.000 VND, ale pokud se pujdete najíst do dobré restaurace a dáte si nějaké mořské plody, zaplatíte za jednu osobu kolem 200.000 VND. Uprostřed ostrova je krámek, ve kterém najdete hodně věcí a hlavně levně nakoupíte běžné nápoje a potraviny. V hotelech jsou totiž nápoje předražené.

Jídlo v restauraci100.000-300.000 VND
Voda v obchodě 1.5 l15.000-20.000 VND
Pivo v obchodě a restauraci15.000, 30.000 VND
Cigarety Malrboro30.000 VND
Hotel pro 2 osoby na 1 nocOd 500.000 VND obyčejný
Pujčení malého skutru (motroky) na den120.000 - 300.000 VND


Co na Con Dao navštívit

*na Con Dao létá společnost SASCO, která je partnerem Vietnam Airlines

26.9.2015 Daniel Lynn

Článek je chráněn autorským právem, napsán výhradně pro web MyCestovatele.cz a je zakázáno jeho kopírování


Con Dao - Pláž s kopcem Con Dao - Na kraji pláže Báj Dám Tráu u letištěMyCestovatele.cz - Web pro cestovatele - 2012-2019 - Daniel Lynn | PARTNEŘI | ZEMĚ | LETENKY | PRIVACI POLICY