REGISTRACE |
PŘIHLÁŠENÍ

PŘIHLÁSIT SE PŘES FACEBOOK

PŘIHLÁSIT SE PŘES GOOGLE
nebo
Aberdeen, Skotsko

Měl jsem tu možnost strávit u bratrance v Aberdeenu 14 dní. Za tu dobu se dá město poznat.

O Aberdeenu

Aberdeen je město ze žuly. Když procházíte městem, nenarazíte na stavbu, která by nebyla ze šedého kamene (žuly). Celkově tak Aberdeen působí nudným zasmušilým dojmem, zato celkem jedinečně a pokud nebudete brát budovy jako celek, jsou velmi zajímavé. Město je celkem bohaté a cenami mnohdy předčí Londýn. V severním moři totiž relativně nedaleko byla v 70tých letech objevena ropa a Aberdeen se stal základnou těžebních společností. Hledáte-li práci v těžebním průmyslu, nastěhovat se do Aberdeenu je v tomto směru dobrým začátkem.
Centrem města je Union street, chodci i auty rušná ulice 1.5 kilometrů dlouhá, plná restaurací, fatfoodů, obchodů, služeb..

Přístav a pláž

Aberdeen leží na pobřeží Severního moře mezi řekami Don (na severu) a Dee (na jihu), při jejímž ústí do moře je přístav. Frekventovaný Aberdeenský přístav je důležitým dopravním uzlem Skotska. Každý den odbaví několik desítek lodí a denně odsud vyplouvá trajekt na Shetlendy (souostroví na severu Skotska).
Písčitá pláž se táhne od Aberdeenského přístavu na sever do širých dálek. Pokud je hezky, je plná lidí, kteří venčí psy, procházejí se, stavějí hrady z písku nebo si v moři máčí své nožky. Ale Severní moře je celkem studené, rozhodně se nedá srovnávat s moři na jihu Evropy, a tak se na místní pláži koupou vyjmečně jenom otužilý jedinci.

Co v Aberdeenu navštívit

Chcete-li poznat město a navštívit zajímavá místa, máte spoustu možností. První den určitě doporučuji přístav a pláž, o kterých jsem už psal. Navštivte také centrum a jeho Union Street. O té jsem psal také. Nedaleko centra a přístavu se nachází Maritime muzeum, jehož tématikou je mořský a ropný výzkum. Muzeum má několik pater. Uprostřed hlavní haly napříč všemy patry je model ropné plošiny. Pro milovníky nakupování je tu několik obchodních center (např. Union Square). Kdo se zajímáte o architekturu, doporučuji navštívit staré město (Old Aberdeen). Botanikům a milovníkům přírody navrhuji návštěvu Duthie parku s velkou plochou skleníků s tropickými a pouštními rostlinami. Hezký výlet je také na pláž k ústí řeky Don na severu. Jednou z možností je také příjemná procházka k Aberdeenskému majáku, nedaleko přístavu, ovšem z druhé strany přes čtvrť Torry, procházka je kolem místního golfového hřiště a staré vojenské pevnosti.

Kam se vydat v okolí

Od několika lidí nám bylo doporučeno sednout na autobus a navštívit Stoneheaven. O tomto přístavním městečku s hezkou pláží a možností výletu na hrad jsem psal samostatný článek, takže se nebudu více rozepisovat. Jen Vám prozradím, že tam jezdí autobudy 7, X7 a 8 a cena zpáteční jízdenky je 4.50 liber. Na sever od Aberdeenu doporučuji výlet (také autobusem) do městečka Balmedie, nebo spíše na písečné duny ležící nedaleko.

Aberdeen letecky

Vzhledem ke vzdálenosti, kterou by jsme po pevnině cestou autem nebo autobusem museli z Čech překonat, je nejlepší způsob, jak se do Aberdeenu dostat, letecky. Letenky si můžete objednat na letenky do Aberdeenu. Čim více předem letenku objednáváte, tím vyjde levněji. Zpáteční letenku do Aberdeenu tak můžete sehnat za cenu do 5ti tisíc korum.

Aberdeen autobusem

Chcete-li trávit na cestě skoro 2 dny, můžete jet do Aberdeenu autobusem. Výhodou je nižší cena. Jestliže jsme za zpáteční letenku zaplatili necelých 5 tisíc korun, autobus nás může vyjít na 3 tisíce. Z Čech pojedete autobusem do Londýna, z Londýna dálkovým autobusem do Aberdeenu. Pokud si jízdenku objednáte včas, cesta z Londýna do Aberdeenu a zpět vás vyjde na 36 liber. Doporučuji rezervovat u společnosti Megabus.Aberdeen - stavba na Union Street Aberdeen - ulice Union street
Aberdeen - aberdeenská pláž, naše letadlo z písku, v dáli maják a aberdeenský přístav napravo Aberdeen - Maritime muzeum
Aberdeen - Hezkým výletem na pár hodin může být procházka k majáku


MyCestovatele.cz - Web pro cestovatele - 2012-2019 - Daniel Lynn | PARTNEŘI | ZEMĚ | LETENKY | PRIVACI POLICY